sobota 27. februára 2016

Taxidermia (reflexia filmu)


Mrzký, hrubý, ohavný, nepríjemný, obludný, deštruktívny, kakofonický ... také sú prvé pocity, ktoré vzbudzuje v človeku film Taxidermia. Symptómy, ktoré sme schopní postrehnúť v prvom pláne filmu sa snažia vryť pod kožu -  a to doslovne, človek pred mnohým, čo sa deje vôkol neho zatvára oči, marginalizuje, ignoruje, avšak pri tomto filme to nie je také ľahké (minimálne by sme museli mať zavreté oči od úvodných po záverečné titulky) tu pred ničím neujdeme, nevyzátvorkujeme, ostáva nám neľahký údel - pretrpieť to, čo sa postavám vo filme zdá normálne, významné, dôležité.

Paradoxom je, že pri filme trpíme a simultánne s tým žijeme vo svete, kde sa dejú horšie veci, ktoré nechceme vidieť, minimálne v tom vidím pozitívum Taxidermie, ktorá prinúti človeka zamyslieť sa...

Analytická komparácia tvorby Johna Cagea a Milana Adamčiaka (seminárna práca)

Videné a počuté – Umelecké hnutie Fluxus ako neodada. Slovenská alternatíva fluxusu (M. Adamčiak a.) (učebná pomôcka/spracovanie okruhu)


,,Fluxus je život - ,,Live is Art enough“. Fluxus znamená otvoriť oči, vidieť maličkosti, otvoriť uši a vyžarovať radosť zo života.“
                                         
(Michael Berger)




Nirvana: Z garáže do čela hitparád! (aplikácia základných princípov masovej kultúry podľa T. W. Adorna)

 V tejto práci mi nešlo o kritiku hudby, išlo mi hlavne o poukázanie na trhový mechanizmus a princípy, ktoré sa využívajú na ,,pretlačenie“ a predaj hudobných hviezd, Nirvanu som si vybrala, pretože sa mi zdala byť dobrým príkladom pre ilustráciu daných problémov, môžeme vidieť, že Adornova teória, ktorá bola vydaná v roku 1938 je na pár detailov je platná dodnes, Adorno presne popísal princípy masovej kultúry a trhových mechanizmov, ktoré platili v 40. rokoch, v 90. rokoch a platia aj dnes, dá sa povedať ešte vo väčšej miere ako kedykoľvek predtým...

Grunge/Seattle Sound (seminárna práca)

Grunge (názov údajne pochádza od Marka Arma zo skupiny Green River (dnes Mudhoney) a znamená roztrhaný/špinavý) je pomerne mladým hudobným štýlom spoza Atlantického oceánu.

Film a hudba (recenzia koncertu)

FESTIVAL ARS NOVA 2015: FILM & HUDBA
Dom umenia Košice, Košice, 10.11.2015 o 19:00, foyer


streda 24. februára 2016

Miesto ženy v slovenskom výtvarnom umení v rozmedzí šesťdesiatych až osemdesiatych rokov 20. storočia. / školská štúdia/

Vo svojej seminárnej práci by som sa chcela venovať téme, ako už predznamenal názov, miesta a postavenia ženy v sfére výtvarného umenia 20. storočia, chcela by som sa zamerať predovšetkým na problémy slovenských výtvarníčok a ich tvorby v rozmedzí konca rokov 60. až 80. a na problematiku spojenú s gender a feministickým umením.
Z historického kontextu vyplýva, že postavenie žien v umeleckej sfére je podradné už od čias, kedy umenie začalo jestvovať.