streda 17. decembra 2014

Škaredé umenie vs. škaredé (nielen) v umení.

Ako predznamenal názov mojej seminárnej práce, chcela by som sa venovať problematike kategórie škaredého v oblasti umenia i mimo neho.
Čo ma v posledných dňoch zaujalo bol článok na blogu, ktorý pojednával o hodnote škaredého umenia – Art Brut. Art Brut, alebo škaredé umenie z anglického ,,ugly  artˮ, alebo tiež outsider art je výtvarný smer inšpirovaný prejavom psychicky chorých ľudí, ktorých tvorbu väčšia časť spoločnosti nezvykne označovať za umenie. Osobne to vnímam ako paradox, že v dobe, kedy škaredé je ťažiskovou estetickou kategóriou sa stretávame s odmietavými postojmi napríklad k Art Brut ap.

sobota 13. decembra 2014

Friedrich Dürrenmatt : Návšteva starej dámy

Do bohom zabudnutého mestečka Güllen prichádza bohatá stará dáma. Od jej návštevy si všetci sľubujú veľké peniaze. Netušia, že prišla pomstiť dávnu krivdu. Postavičky znudeného panoptika ožívajú ponukou, ktorú by mali podľa všetkých zákonov odmietnuť. Tak sa začína Dürrenmattova tragikomédia Návšteva starej dámy.

streda 19. novembra 2014

Bazilika sv. Egídia v Bardejove

Bazilika svätého Egídia v Bardejove je gotická sakrálna stavba nachádzajúca sa v severnej časti Radničného námestia tohto okresného mesta, monumentálna stavba dominuje nielen námestiu ale i celému mestu. (V. Jankovič, 1967)
Počiatky Farského kostola sv. Egídia  nie sú pre nás celkom známe, kvôli nedostatku údajov, kt. by nám pomohli vytvoriť si predstavu o jeho vzhľade.  (D. Buran a kol.,2003)
Kostol je orientovaný je tradične, v smere východ - západ, so svätyňou na východnej strane. 

pondelok 17. novembra 2014

Analýza divadelnej inscenácie W. Shakespeare: Macbeth (réžia: Ľ. Vajdička)


Tragédia W. Shakespeara Macbeth, dedikovaná kráľovi Jakubovi I., je inšpirovaná postavou z histórie, obľúbeným škótskym kráľom Macbethom I., ktorý sa vďaka dobovým kronikárom zmenil na tyrana a uzurpátora.  Zjednodušene prerozprávaný príbeh hovorí o tom, že počas bitky medzi vojskom kráľa Duncana a nespokojnými škótskymi šľachticmi tri čarodejnice vyveštia Macbethovi osud, okrem iného aj to, že sa stane kráľom. Macbeth odvtedy sníva o kráľovskej korune.

Grafiky Albrechta Dürera

Aby sme lepšie porozumeli tvorbe tohto renesančného velikána považujem za potrebné najprv sa oboznámiť so spoločenskými a kultúrnymi pomermi vtedajšieho sveta a so životom a estetickými postojmi samotného Albrechta Durera.
Čo sa týka dobových pomerov vo vrcholnej renesancii od prof. Pettegreeho dozvedáme, že kým ,,v ranej renesancii nemalo Taliansko ako kultúrne centrum Európy súpera. Európski panovníci prahli po službách najznámejších umelcov a architektov Talianska. Postupne sa však vplyv talianskej kultúry šíril po kontinente; koncom 16. storočia sa nemeckí, francúzski a holandskí umelci vyrovnali tomu najlepšiemu, čo ponúkalo Taliansko.ˮ (Stevenson,2003,s.220)
Severská renesancia sa mohla pýšiť  majstrovsky zvládnutou perspektívou a realistickým stvárnením ľudskej postavy, ktoré boli novými objavmi renesancie a ktoré priniesli z Apeninského polostrova umeleckí návštevníci.
Jedným z prvých, ktorí preniesli tieto metódy do severského kontextu bol mladý nemecký umelec Albrecht Dürer.

utorok 4. novembra 2014

Problematika komunikácie knižnou ilustráciou.

Pojem ilustrácia pochádza z latinského jazyka, význam pojmu znamená obrázky, kresby dopĺňajúce, spestrujúce, alebo objasňujúce text.
Pojem ilustrácia však od 19. storočia  zahŕňa výtvarný prejav pomocou grafických techník, jednak mechanickú reprodukciu kresbového,  maliarskeho , sochárskeho diela či ilustrácie.
Ilustrácia teda evokuje predstavu o istých zobrazeniach na základe textovej predlohy.
Pojem knižnej ilustrácie obsahuje chápanie tohto pojmu v užšom význame sa dnes prakticky prekrýva s pojmom ilustrácie.