streda 25. mája 2016

Soireé Budúcnosť v kocke.


   Koncepcia výstavy Budúcnosť v kocke je zaujímavý projekt, podporujúci tvorbu študentov architektúry, ktorí nemajú veľa príležitostí pre prezentáciu svojich prác v regióne, z ktorého pochádzajú. Impulzom pre vznik výstavy mladých výtvarníkov nášho (východoslovenského) regiónu bol paradox: pred našim zrakom sú skryté projekty, ktoré obleteli skoro celý svet.




Miesto pre realizáciu tohto konceptu nám poskytla Creative Design Gallery v Prešove, unikátny priestor zameraný na predstavovanie kvalitného designu a architektúry.
Cieľom koncepcie „študenti študentom“ je komplex aktivít určených aj pre mladších kolegov, ktorí sa zaujímajú o súčasnú architektúru. Podujatie neponúka iba prehliadku diel mladých architektov, ale aj priestor pre  teoretickú reflexiu súčasnej architektúry, či už vo forme prednášky, alebo odbornej diskusie. Vernisáži predchádza prednáška Slavomíra Capeka s názvom Imaginatívne a zvláštne v architektúre (Voľne o architektúre: Architektúra medzi realitou a fikciou, medzi zámerom a nadinterpretáciou) Prednáška je spojená taktiež s prezentáciou nového zaujímavého projektu Ta Take Town, ktorý sa zaoberá poetickým písaním o urbánnom prostredí Prešova.
Výstava Budúcnosť v kocke je koncipovaná ako súbor ročníkových prác študentov 4. a 6. ročníka Katedry architektúry na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Predstavené projekty sa zaoberajú rôznorodými a zaujímavými témami architektonickým riešením obytných a rodinných domov; obytných zón; komunitným bývaním; návrhmi hotelov; kúpeľov; väzníc; futbalových ihrísk. Vystavené projekty unikátne riešia otázku univerzitných campusov a vedeckých centier, tieto projekty ponúkajú často riešenia v novotechnologickom znení, ktoré nám otvárajú brány k inovatívnemu mysleniu. Výnimkou nie sú ani projekty zaoberajúce sa problematikou ekológie a enviromentu, (napríklad koncepcia jazera v strede mesta; návrhy úprav parkov, či námestí.
Medzi autorov projektov, ktoré máme možnosť vzhliadnuť na tejto výstave patria Tatiana Vozárová pochádza z Gelnice, navštevuje ateliér Akad. arch. Ing. Karola Gregora a zámer jej tvorby spočíva vo vytvorení ďalšieho rozmeru priestoru – poézie. Michaela Borodáčová pochádza z Prešova, taktiež navštevuje ateliér Akad. arch. Ing. Karola Gregora, fascinuje ju architektúra, ktorá reaguje na problémy, pomáha. Alžbeta Barančíková pochádza zo Sniny, je študentkou 6. ročníka v ateliéri Ing. arch. Štefana Pacáka, svoju tvorbu charakterizuje citátom z knihy S. Exupéryho: „Tvorím, aby som žil, žijem aby som tvoril“. Kinga Földesová pochádza z Rožňavy, študuje 6. ročník na Katedre architektúry pod vedením Prof. Ing. arch. Petra Pásztora, PhD., baví ju  neustavičné objavovanie nového v každom projekte, v budúcnosti by bola rada súčasťou niečoho väčšieho, týmto myslí skúmanie a navrhovanie charakteristických prvkov istých regiónov, krajín, ktoré sa odzrkadľujú práve v architektúre daného regiónu. Juraj Červený pochádza z Prešova, je študentom 6. ročníka v ateliéri Ing. arch. Štefana Pacáka, dôvodom, prečo si vybral štúdium architektúry je podľa jeho slov apoteóza. Pavol Zaťko pochádza z Humenného, študuje 6. ročník na Katedre architektúry, v ateliéri Akad. arch. Ing. Karola Gregora, jeho tvorba reflektuje záujem o verejný priestor formujúci spoločnosť. Anna Longauerová pochádza z Martina, je študentkou 4. ročníka a navštevuje ateliér Akad. arch. Ing. Karola Gregora, v architektúre obdivuje poetický minimalizmus, jej zámerom je tvoriť funkčný a krásny priestor. Peter Nestor, pochádza z Medzilaboriec, navštevuje 4. ročník v ateliéri Akad. arch. Ing. Karola Gregora, na štúdium architektúry sa dal v presvedčení, že tvorbou dobrej architektúry môže zmeniť svet. Ondrej Jurčo, pochádza z Prešova, je študentom 4. ročníka na Katedre architektúry, pod vedením doc. Ing. arch. Juraja Kobana, zámerom jeho tvorby je vytvárať hodnoty, ktoré budú podnecovať, inšpirovať a možno aj provokovať, aby sa verejný priestor a hlavne myslenie ľudí posúvalo vpred, v tvorbe je pre neho dôležitá kreativita, tá je podľa neho veľkou hodnotou. Marek Cehula pochádza z Kežmarku, študuje 4. ročník na Katedre architektúry, v ateliéri doc. Ing. arch. Juraja Kobana, v tvorbe nepovažuje za dôležitý výrazný rukopis, skôr sa prikloní k myšlienke, ktorá sa mu v tej chvíli zdá ako najvhodnejšie riešenie.
Všetky vystavené práce ponúkajú riešenia, ktoré vytvárajú hodnoty podnecujúce, inšpirujúce, možno aj provokujúce, posúvajúce myslenie ľudí vpred a otvárajúce nové možnosti.
Komplementárnym prvkom, doplňujúcim jednotlivé projekty a modely študentov je video-dokument vo forme interview zachytávajúci myšlienky študentov o stave súčasnej architektúry, ale aj predstavy o jej budúcnosti.







































Lokalita: Creative Design Gallery, Štefánikova 24, Prešov
Vernisáž výstavy: 5. máj 2016 o 17:00 hod.
Trvanie výstavy:  5. máj 2016 – 5. jún 2016

Autori projektu: Alica Bröstlová, Andrea Galajdová, Andrea Šafranová, Marcela Šelembová, Ivana Cmorejová, Petra Bodáková, Branislav Sabol, Mária Tomková Mulíková

Vystavujúci autori: Tatiana Vozárová, Michaela Borodáčová, Alžbeta Barančíková, Kinga Földesová, Juraj Červený, Pavol Zaťko, Anna Longauerová, Peter Nestor, Ondrej Jurčo, Marek Cehula

Foto:  Jozef Mikula

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára